A KDF-víztiszítás a redox (redukció-oxidáció)kémiai folyamaton alapszik. A redukció-oxidációban a réz katódként, a cink anódként működik. A KDF formula részecskéi felületén oxidáció illetve redukció megy végbe. Az oxidáció elektron leadást, a redukció elektron felvételt jelent. E kémiai folyamat felhasználásával szűrik ki a vízből az egészségre ártalmas klórt és a vízben oldott nehézfémeket. A KDF vízszűrő töltet oly módon távolítja el a klórt, hogy azokból elektron átadásával ártalmatlan klorid ionokat, illetve kősót hoz létre (pl. például a cink és a klór reakciójából ártalmatlan cink-klorid keletkezik). A nehézfém kationok pedig elemi fématomokat alkotva a KDF formula réz-cink ötvözetéhez tapadnak, és ezáltal a szűrő töltetben maradnak. |
![]() |
A KDF formula eltávolítja a klórt és klórszármazékokat (THM-vegyületek),a szerves anyagokat (peszticidek, herbicidek), fémeket (nehézfémek, vas, arzén). Továbbá enyhén antibakteriális hatású is: kiveszi a mikroszervezeteket (baktériumok, gombák, algák). A KDF-formula úgy akadályozza meg a baktériumok, gombák és algák elszaporodását, hogy a redukció-oxidáció folyamat által létrejövő elektrolit elviselhetetlen közeget teremt ezen mikroorganizmusok számára. Csökkenti a keménységet okozó kalcium és magnézium vegyületek számát, azaz a vízkőlerakódást.
A KDF felhasználási területei
Kétféle KDF formulát fejlesztettek ki. Az egyiket (KDF-85 elnevezéssel) ipari környezetben a víz előkezelésére (elsődlegesen víztisztítási eljárásokban), továbbá szennyvizek tisztítására alkalmazzák (pl. laboratóriumokban, mosodákban, textilüzemekben, stb).
A KDF-55 elnevezésű formulát pedig a hálózati víz kezelésére fejlesztették ki. A KDF-55 szabadalmaztatott víztisztító töltet a 100%-os tisztaságú réz-cink granulátumnak köszönhetően egyedi, innovatív és környezetbarát vízszűrő.
A KDF formulát általában a szénszűrő kiváltására, illetve annak kiegészítőjeként használják.
Magasabb hőmérsékletű és gyorsabb átfolyású víz megszűrésekor is kiválóan működik, ezért az a módszer napjainkban a legismertebb és legelterjedtebb módja a zuhanyvíz/csapvíz szűrésének, klórmentesítésének.
Alkalmazása világszerte (pl. Amerika, Nyugat-Európa, Távol-Kelet) elterjedt nemcsak ipari körülmények között, de különböző háztartási vízszűrőkbe, illetve zuhanyszűrőkbe építve egyaránt.
További információk, KDF labortesztek stb. megtekinthetőek az alábbi angol nyelvű weboldalon: www.kdfft.com
A vezetékes vízhez adott KLÓR eltávolításának érdekessége
Fentebb a KDF technológia ismertetésénél leírtuk a kémiai folyamat lényegét. Azonban van egy fontos momentum a klór eltávolításának módjában, amelyet fontos kiemelnünk. A KDF-formulát alkalmazó szűrők hosszútávon alkalmasak hatékonyan eltávolítani az egészségre ártalmas klórt a vezetékes vízből, ugyanis azt nem kiszűri és magába gyűjti a KDF töltet, hanem a vízben lévő nátriummal kötésbe hozva ún. kősóvá (nátrium-kloriddá) alakítja azt. A kősó jelenléte fürdővizünkben viszont már kimondottan előnyös, hiszen jól ismerjük a fűrdősók bőrünkre, szervezetünkre gyakorolt jótékony hatását!
Összefoglalva a KDF-formula és alkalmazásának előnyeit az alábbiakat mondhatjuk:
|
|
A KDF technológia négy világszervezet tanúsítványát is megszerezte (ISO, NSF, WQA, EPA).
A KDF formula felfedezője és fejlesztői/gyártói háttere
A KDF technológiához Don Heskett (Morton Salt cég) neve fűződik. A 60-as évek közepén elkezdett dolgozni egy új technológia kifejlesztésén, ahol szén blokkot alkalmazott elzáró közegként a szennyezőanyagok kiszűrésére
Később, 1972-ben Bill Stegerrel pedig együtt dolgozott egy olyan ipari vízlágyító kifejlesztésén, amely már nem elektromos eljárást alkalmazna.
1984-ben Don Heskett egy kísérletben, mely során szénszűrő betéthez cementet alkalmazott kötőanyagként, teljesen véletlenül fedezte fel azt a megdöbbentő hatást, melyet réz-cink ötvözet gyakorolhat a klórra. Ugyanis egy réz golyóstoll-betétet használt klór tartalmú vegyszerek elkeveréséhez, amikor is észrevette, hogy a piros szín eltűnik, mely a klór jelenlétét jelezte. Ekkor tudós kíváncsisága felülkerekedett és következő nap már különféle vegyszerekkel kísérletezett. Felismerte, hogy mi az elektrokémiai oxidációs folyamat, az ún. redox folyamat lényege, mely során a klórból klorid keletkezett. Heskett felfedezésével teljesen új út nyílt a vízkezelési eljárások területén. Licenc szerződést kötött a Zinc Corporation of America céggel a KDF formula gyártsára.
Hamarosan elkezdte a vízkezelési ipar alkalmazni a KDF technológiát.
1987-ben ezt az eljárást szabadalmaztatták és a KDF Fluid Treatment, Inc. (http://www.kdfft.com) a Nemzetközi Vízügyi Egyesülés (WQA) tagja lett.
1991-ben az Amerikai Környezetvédő Hivatal (EPA) "baktériumölő eszköznek" nevezte el a KDF formulát, felismerték, hogy szénszűrővel együttesen alkalmazva megöli a baktériumokat.
1992-ben a KDF-85 és KDF-55 NSF minősítést kapott (az ivóvízre vonatkozó Standard 61-et).
A WQA 1997-ben a KDF formulát felvette a "Szakkifejezések és Háztartási Vízfeldolgozási Módszerek Listájára" és még abban az évben a KDF-55 megkapott egy másik NSF minősítést is (az ivóvízre vonatkozó ANSI/NSF Standard 42-t).
A KDF formula ezenkívül megfelel az EPA és az FDA által előírt, az ivóvízben található réz és cink mennyiséget előíró szabványnak is.
Forrás: az oldalon közölt leírás a KDF Fluid Treatment, Inc.http://www.kdfft.com/ weboldal eredeti szövegeinek felhasználásával készült.