Webáruházunk optimális működéséhez cookie-kat használunk.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

Téli Kutyasétáltatás: Tippek és Fontos Szempontok

Azok számára, akik szeretik a négylábú barátaikat, a kutya sétáltatása nemcsak kötelesség, hanem öröm is. Azonban a tél elhozza magával a hideg időjárást, ami jelentős kihívásokat jelenthet a kutyasétáltatás terén. A tél kutyagondozás, és különösen a téli kutyasétáltatás kötelezően magával hoz néhány lényeges változtatást és extra odafigyelést. Megtanulhatunk néhány hasznos tippet, hogy hogyan sétáltassuk a kutyát a hidegben, hóban anélkül, hogy kárt tennénk benne vagy magunkban. A kutyasétáltatás hóban nem mindig egyszerű feladat, de néhány elfogadott módszerrel könnyebbé és élvezetesebbé tehető. Ebben a blogban a téli kutyatartás témakörével kapcsolatos tippeket és stratégiákat fogjuk átbeszélni. Az Így sétáltasd a kutyát télen témakör alaposabb megértésére törekszünk, hogy minden kutyatartó számára a legjobb módszerek legyenek alkalmazhatók.

Téli kutyasétáltatás: mik a fontos szempontok?

Télen a kutyasétáltatás igazi kihívás lehet, de az agyafúrt gazdik mindig találnak rá megoldást. Hogy milyen szempontokat kell figyelembe venni? Na, ezt most megmondom neked! Először is, a hideg időben a kutya lábai megfáznak, és mi van akkor, ha nem akar hócipőt hordani? Azt hiszem, itt az ideje megkeresni a legkisebb pár zoknit a fiókból, és próbáld rávenni a kutyust, hogy hadd segíts neki felvenni őket. Na jó, lehet, hogy elsőre nem fogja szeretni, de csak addig kell viselnie, amíg vissza nem értek a meleg szobába. Ez a rész nekem mindig eszembe juttatja azt a képet, amikor nagymamám télen rángatta fel a gyapjú zoknikat a derekamig, hogy még csak véletlenül se fázzak meg… Apropó, ha van egy felesleges gyapjú pulcsid, azt is felveheted a kutyusra, ha nem bánja.

Másodszor, ha a kutyád olyan, mint az enyém, hihetetlenül izgatott lesz a hótól. Először csak kíváncsian szaglászik, aztán hirtelen beleugrik a legmélyebb hóba, és onnantól kezdve csak a farka látszik. Tudom, hogy viccesnek tűnik, de itt az idő, hogy emlékeztesd őt arra, hogy télen is szüksége van levegőre! Nem tudom, hogy te hogy vagy vele, de én mindig félek, hogy a kutyám elsüllyed a hóban, és soha többé nem találom meg. Az bizony egy hideg fej mosolyt fakasztana az ember arcán!

Végül pedig, nagyon fontos, hogy ne feledd el a séták után leellenőrizni a kutyád tappancsait a sómaradványok miatt. Azt tudtad, hogy a só mérgező a kutyák számára? Nos, én is csak akkor jöttem rá, amikor a kutyám a fejét rázta, mint aki kókuszt evett. Szóval ha nem akarsz olyan kutyát látni, aki úgy viselkedik, mintha túl sok energiaitalt ivott volna, mindenképp mosd le a lábait a séták után.

Ha betartod ezeket a szempontokat, a téli kutyasétáltatás igazi móka lesz! És igen, ezt teljesen komolyan mondom. Na jó, lehet, hogy egy kicsit ironikus vagyok, de hát, miért ne nevetnénk egy jót a téli kutyasétáltatás kihívásain?

 

Kutyasétáltatás tippek: téli időjárásra szabva

Azt mondják, a kutyasétáltatás a téli időjárásban olyan, mint egy jégpályán korizni anélkül, hogy valaha is látnál jéget. És igen, ezzel teljes mértékben egyetértek. De ne aggódj, van néhány tippem, amit megosztanék veled, ami segíthet abban, hogy a hideg hónapokban a kutyasétáltatás ne legyen az életed örök kínszenvedése.

Először is, a legfontosabb dolog, hogy megfelelő ruházatban sétáltasd kedvenced. Képzeld el, ha te a hófehér télben rövidnadrágban és pólóban sétálnál, nem lenne túl kellemes, ugye? A kutya lábait ugyanúgy érzékeli a hideget, mint te, ezért érdemes a kutyádnak is cipőt adni. Na de persze, a Fifi nem fogja megérteni, hogy miért kell hirtelen cipőt hordania, ezért itt jön a képbe a humor: próbáld meg elképzelni a kutyád arcát, amikor először húzod rá a cipőt. Ha ez nem indítja el a nevetést, akkor nem tudom, mi.

A következő tippem a játékokkal kapcsolatos. A hideg időben a kutyák is hajlamosak lehetnek a lustálkodásra, úgyhogy mindig legyen nálad egy kis labda vagy frizbi, hogy felpezsdítsd a hangulatot. De vigyázat! Ne dobd túl messzire a labdát, mert ha a hóban landol, akkor az olyan, mint egy kukoricamag a homokozóban. Ha a kutyád olyan, mint az enyém, akkor annyira elszánt, hogy addig nem áll meg, míg meg nem találja, - és hidd el, nem akarsz ott állni a fagyos hidegben, míg a kutyád a hóban ás!

Végül pedig szeretném megemlíteni, hogy a hideg időben a kutyák hajlamosabbak lehetnek a betegségekre. Ezért mindig nézd meg, hogy a kutyád jól van-e a séták után. Ha a kutyád fázik, dobja le a cipőt vagy köhög, akkor itt az ideje az állatorvoshoz menni. De ne aggódj, a Fifi éppen olyan hős, mint te, és mindig elviszi a téllel járó kihívásokat. Csak ne feledd, hogy az a cél, hogy a kutyádnak jó legyen, és nem csak a séták alatt - az egész télen. Ha minden jól megy, a kutyasétáltatás a hideg időben is olyan lehet, mint egy havas piknik - nem az igazi, ha nem vagy jól felöltözve, de ha megfelelően készülsz fel, akkor nagyon szórakoztató lehet!

 

Az ideális napszak a téli kutyasétáltatásra

Nos, kedves olvasóim, remélem, mindannyian ismeritek azt a szólást, hogy "egy kutya nem csak a nyári szezon luxusa", mert higgyétek el, nagyon is igaz. Nézzük csak meg a téli kutyasétáltatást: milyen is az ideális napszak erre a jégbe marta örömre?

Először is, hadd osszam meg veletek egy titkot: a kutyákat nem érdekli, hogy mennyire hideg van kint. Ők nem nézik a hőmérőt, és nem érdekli őket, hogy a meteorológusok szerint van-e globális felmelegedés vagy sem. Amíg az ember hajlandó megfázni a számukra, addig ők boldogan csóválják a farkukat, és úgy néznek ránk, mintha a Nobel-díjat nyertük volna a kutyasétáltatásban. Tudom, tudom, néha úgy érzed, hogy a kutyád néha többet tud rólad, mint te magadról. De ne aggódj, ez csak azt jelenti, hogy jól csinálod a dolgod.

Ami az ideális napszakot illeti, hajnalban még túl hideg van, éjjel pedig túl sötét. És az ebéd utáni pihenőidőben, akit csak lehet, hagyjuk aludni. A délután viszont, a nap melegebb időszakában, egyenesen tökéletes. A mókusok már visszavonultak a fáikba, a postás is már biztonságban van, tehát a kutyád tökéletesen összpontosíthat a legfontosabb dologra: a labdára vagy a botra.

Persze, néha elképzelem, hogy a kutyám egy szuperhős, aki minden nap megvívja a hideggel, hogy megmentse a világomat a felesleges labdáktól és botoktól. De a valóságban? Ő csak egy kutya, aki szereti a friss levegőt, a szabadban való rohangálást és természetesen a gazdát, aki mindezt lehetővé teszi számára. Tehát, szerintem a délután az az ideális napszak a télen a kutyasétáltatásra, amikor mindketten élvezhetjük a szabadban töltött időt, és a hideg csak egy apró része a nagyobb képnek.

 

Tél kutyagondozás: egészségügyi tényezők figyelembevétele

Szóval, itt van a tél és a hűvös szél tépi az arcod, amint kifelé lépsz az ajtón… de ez nem tart vissza minket, igaz? Van egy négylábú barátunk otthon, aki szívesen nézne minket kifelé az ajtón, még ha ez azt is jelenti, hogy beveszi a téli csodákat. Nem, nem beszélek a macskádról, aki csak a kandalló előtt fekszik, és egész nap dorombol, hanem a kutyádról, aki úgy tekint a hóesésre, mint valami csodálatosra. Aha, az ő számára a tél az a csodálatos idő, amikor mindent befed a hó és ő lefuthatja a szánkópályát… saját maga nélkül. Ami viszont a téli kutyagondozást illeti, ennek egészségügyi tényezőket kell figyelembe vennünk.

Most képzeld el, hogy bent vagy a meleg szobában, a kezedben egy forró csoki, amíg a kutyád a hóban ugrál és örül, és aztán boldogan behozza a hideget a házba… na és a havat, a sárt, a hideg talajt, és még annál is több hideget. Nem túl kellemes kép, ugye? És nem is túl egészséges se neked, se a kutyának. Az elsődleges probléma, amit itt figyelembe kell venni, az, hogy a kutyád esetleg túl sok hideg levegőt lélegez be, ami tüdőgyulladást okozhat. Aztán ott van a fagyás veszélye is, ahol a hideg időjárás tényleg kárt tehet a kutyád bőrében és mancsaiban. És ne feledkezzünk meg a sóról és vegyi anyagokról, amit az emberek a járdákra és az utakra szórnak, hogy megolvasztsák a jeget! Ezek mind károsak lehetnek a kutyád lábaira és szőrére.

Az én javaslatom? Ne légy olyan, mint a postás, aki csak jön, megy, és hagyja, hogy a kutyád a hidegben legyen. Inkább legyél proaktív és fontoskodj az egészségéről! A téli kutyasétáltatás olyan, mint egy nagy fatolvaj bandázása a Mikulás műhelyében: mindig van valami, ami elmehet rosszul, de ha tudod, mire figyelj, akkor mindent irányítás alatt tarthatsz. A kutyádnak lehet, hogy hófehér karácsonyra vágyik, de neked az a feladatod, hogy gondoskodj róla, és biztosítsd, hogy a tél végén is ugyanolyan boldog és egészséges legyen, mint a kezdetén.

 

Kutyasétáltatás hóban: mit kell tudni?

Szóval, te is abba a szerencsés csoportba tartozol, aki télen is ki kell vinni a kedvenc négylábú barátját pár körre a hidegben? Üdv a klubban! Tudod, hogy mi a legjobb a kutyasétáltatásban hóban? Azt, hogy imádnak benne hempergőzni. Mármint a kutyák, nem mi, emberek. Bár ki tudja, mindenki másképp viseli a téli hideget.

Készülj fel, mert a bundás barátod valószínűleg több időt akar majd tölteni a hóban, mint amennyit először gondolnál. Mindig vicces látni a kutyákat, amint először tapasztalják a havat. Olyan, mintha a legfinomabb traktát kapnák a világon, és nem tudnák, hogy most enni kell-e, vagy játszani vele.

De a tréfán túl, télen is fontos a rendszeres testmozgás a kutyáknak. Azt hiszed, csak mi, emberek szenvedünk a téli depressziótól? A négylábúak is megérdemlik a rendszeres hóban fetrengést. Csak képzeld el magadat a helyükben: hóban ugrálás, hóba harapás, hóban gurulás - a kutyák paradicsoma!

Természetesen a hóban sétáltatás követi az alapvető "kutyasétáltató etikettet". Igen, az azt jelenti, hogy viselj kesztyűt, és ne hagyd a kutyatutit a hónak! Ne feledkezz meg róla, hogy a jégnek és a sózott utaknak káros hatásai lehetnek a kutyák lábaira is. Szóval, ha a kedvenc négylábú barátod nem viseli jól a hideget, akkor a kutyának szánt lábbelik a legjobb választás. Olyan ez, mintha nekik is lenne egy külön téli gardróbjuk, igaz, ők nem esnek túlzásba a cipővásárlással, mint mi.

Nem árt, ha magaddal viszel egy zseblámpát is, hiszen télen hamar sötétedik, és hidd el, a kutyád lábnyomait nem lesz könnyű megtalálni a hóban. De legalább az esti séták során a zseblámpa fényében a hó kristályosan csillog, és a kutyád boldogan rohangál a hóban – ez mind-mind olyan pillanat, amit soha nem cserélnél el semmiért. De tényleg, van ennél jobb?

 

Téli kutyatartás: fontos szabályok és tanácsok

Hah, a tél és a kutyatartás kapcsolata…ez olyan, mint a kávé és a reggeli. Azaz, egyik sem létezik a másik nélkül. A "Téli kutyatartás: fontos szabályok és tanácsok" témához érve, ez az a rész, ahol minden kutyás legbelül sikít: „Miért nem nekem született a bőr szőrrel és a patás állatok tűrőképességével?!”

Rájöttem, hogy a kutyám, Foltos, igazából egy jól láthatósági mellényben élő sarki medve, aki a mínuszokban is boldogan rohan a hóban, miközben én, a szánhúzóján, remegve követem, mintha egy yeti lennék, aki elveszett a városban. Aztán természetesen ott van a pillanat, amikor a lehelleted láthatóvá válik, és hirtelen megérted, mit érezhetett Smaug, a sárkány Az Aranygyűrűben.

Aztán ott vannak a szabályok és tanácsok, amelyek olyanok, mint a rágó, mindig ott van, de senki sem veszi komolyan. Amikor meghallottam, hogy a kutyáknak télen is szükségük van sétára, egyből a következő gondolat jutott eszembe: "Oké, ez a film jó volt, de a folytatások soha nem érik el az eredeti színvonalat". És valóban, az első hópelyhek lehullása után a kutyasétáltatás olyan, mint egy megtépázott téli film, ahol te vagy a szánhúzó kutyaszán.

De hát, egyszer élünk, és ha a kutyánk boldog, akkor mi is boldogok vagyunk, nem igaz? Tehát jöjjön a tél, jöjjön a hó, a jeges szél és a fagyos reggelek! Úgyis tudjuk, hogy minden kutyasétáltatás végül meleg takaróval és forró csokival végződik a kanapén.

És mindig érdemes emlékezni arra a régi zseniális mondásra: „Nincs rossz időjárás, csak rosszul felöltözött gazdi”. Hát, ezt próbáltam megemészteni, miközben Foltossal a hóban sétáltam, és ő boldogan csaholt, én pedig vállig érő hóban próbáltam követni őt. De hát, mi az a pár fagyos ujj a mi kis kedvenceink boldogságához képest, ugye?

 

Speciális kiegészítők a kutyasétáltatáshoz téli időben

Szóval van egy kutyád, és azt gondolod, hogy csak úgy mehetsz vele sétálni télen, mintha a Bahamákon lennél? Tévedsz, barátom! Ne felejtsd el, hogy a szőrös kedvenced sem szereti a hideget! Szóval itt van néhány speciális kiegészítő a téli időszakra, hogy a kutyasétáltatás is élvezhető legyen mindkettőtök számára!

Először is, a kutya cipő. Igen, helyesen hallottad. Kutya cipő! Nem, nem erről van szó, hogy a kutyádnak szüksége van egy szebb összeállításra, mint a te sajátod! Inkább arról van szó, hogy a jég és a só egy mérges kombináció lehet a kutyád tappancsának. És ne felejtsük el a csúszás veszélyét sem, mert a kutyák nem tudnak korizni. Ha a kutyád mégsem érezné magát kényelmesen ezekben a divatos kiegészítőkben, nyugodtan nevezd meg őt "Csúszka Mancsának" vagy "Jégtáncosnak". Talán ettől jobban elfogadja a cipőt.

Másodikul, a kutya kabát. Nem, nem azért, mert a kutyád meg akar felelni a legújabb divatirányzatoknak, és nem azért, mert szeretne lenni a park legstílusosabb négylábúja (bár ki tudja?), hanem mert a hideg időben a bunda önmagában nem mindig elegendő. Nem akarod, hogy a kutyád a hidegtől remegve töltse a sétákat, miközben te a meleg kabátodban és sálban sétálsz, igaz? Szóval, egy kabát a kutyának nem csak cuki, hanem praktikus is.

Összefoglalva, a téli séták nem csak a hölgyek számára jelentenek divatbemutatót, hanem a kutyáknak is. Szóval győződj meg róla, hogy a kutyád a park legszuperebb trendsetter-e lesz! De viccet félretéve, ne felejtsd el, hogy a kutyád kényelme és egészsége a legfontosabb, ezért a megfelelő téli kiegészítők elengedhetetlenek.

 

Az étrend szerepe a téli kutyasétáltatásban

Hát, hát, hát, elérkeztünk azokhoz a hideg hónapokhoz, amikor a mancsok csak jéggé fagynak, és a kutyánk fülig érő mosollyal rohan haza a parkból, mintha csak a téli olimpián nyernének aranyérmet a szánhúzó versenyben. Végül is ki ne szeretné megtapasztalni azt az örömöt, amit egy hóban hempergőző kutyus aranyos fejezete okoz? Ám, kérem szépen, itt nem csak a móka és kacagás van! Üljetek le, és vegyétek a jegyzetfüzeteteket, mert ma arról fogunk beszélni, hogy milyen szerepe van az étrendnek a téli kutyasétáltatásban.

Tudod, a kutyáink nem különböznek tőlünk emberektől, ők is szeretik a jó ételt. És akárcsak mi, ők is több kalóriára van szükségük a hideg hónapokban. Azt képzeld el, hogy mennyi energiába kerül nekik, hogy a nagy kabátjukban hóban szaladgáljanak! Szegények, csak a gondolattól is elfáradnak.

Ezért fontos, hogy a kutyusod télen magasabb kalóriatartalmú étrendet kapjon. Akár a finom kutyaeledelből is többet adhatsz neki, vagy kiegészítheted az étrendjét néhány extra falattal. De figyelj oda, ne adj neki túl sokat! Nem akarjuk, hogy a kutyusod az év végére úgy nézzen ki, mint egy túltöltött karácsonyi pulyka.

De a kalóriatartalom nem az egyetlen dolog, amire figyelnünk kell. A kutyusodnak szüksége van egy jó adag vitaminra és ásványi anyagra is. Azt képzeld el, hogy a kutya a hideg téli hónapokban csak az otthon szőnyegében fetreng, mert hiányzik neki a D-vitamin. Hát, egy kicsit nevetséges kép, ugye?

Tehát, kedves olvasó, legközelebb, amikor a kutyádat sétáltatni viszed a hidegben, gondolj arra, hogy mennyi energiát igényel ez tőle! Ne feledd, hogy neki is szüksége van extra kalóriára, vitaminra és ásványi anyagra. És ha netán olyan helyzetbe kerülnél, hogy a kutyád hirtelen megáll és rád néz, nem kell aggódnod. Biztos csak azt akarja mondani: "Köszi, hogy gondoskodsz rólam. Most menjünk haza, és adj nekem egy finom kutyaeledelt?"

 

Hogyan motiváld a kutyát a sétára a hidegben?

Kacifántos anekdota jut eszembe a sarki kutyasétáltatóbból, aki mindig azt mondja, hogy “Nekem olyan kutyám van, ami inkább a meleg kandalló mellett bújik a kanapén, mintsem a hidegben sétáljon. De a trükk az, hogy mindig megmutatom neki a belém burkolózó bundámat és a hótaposó bakancsaimat. Szegény kutya azt hiszi, hogy a hidegben is olyan melegem van, mint otthon!" Haha, az öreg mindig tudja, hogy miként motiválja a kutyáját a sétára a hidegben!

Tehát legyen egy kicsit kreatív! Nem akarja a kutyád a mínuszokban kimozdulni? Hát próbáld ki ezt a módszert! A lényeg, hogy megértesd vele: sétálni jó, még akkor is, ha a hőmérséklet odakint a mínuszokba zuhan. Néha érdemes bevetni a régi, jól bevált trükköt, a kutya jutalomfalattal történő csalogatását. De csak óvatosan, mert még azt is megtanulhatja, hogy csak akkor kell kimenni, ha jutalomfalat is van!

Haha! Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de én mindig elmosolyodom, amikor a kutyám pehelykönnyű hópihék között ugrál, és az arcomba fújódó hideg levegőtől csillogó szemekkel néz rám.

És aztán ott van a másik véglet! Az a típus, aki lábaiból kifújja a hideget, és bármilyen időjárásban kész a sétára! Az a kutyus, amelyik már az első hópihénél nyüszíteni kezd, hogy "Gyerünk már, gazdi, sétálni akarok!" De aztán a hidegben megfázik, és azt sem tudja, hova dugja az orrát. A kutya nevelése ilyenkor igazi kihívás, de hát nincsenek reménytelen esetek, csak reménytelen gazdik, igaz? Haha!

Szóval, ha a kutyusodat hidegben sétálni viszed, gondolj arra, hogy milyen vidám pillanatokat szerezhet neki a hóban való szaladgálás, a friss levegő, és a szabadban töltött idő. És persze ne felejtsd el a jutalomfalatot sem!

 

Hatékony kommunikáció a kutyával a téli séták során

Szóval beszélni szeretnél a kutyáddal, ugye? De nem úgy, mint Dr. Dolittle - bár az is elég ütős lenne, bevallom. Nem, itt most arról van szó, hogy télen, a hidegben, a csúszós jégen és a hóban hogyan kommunikáljunk hatékonyan a négylábú barátainkkal. Ez nem egy tréfa, vagy aféle bűvészmutatvány, hogy "bárcsak értené, amit mondanak". Ez a valóság, az én szürreális világom, ahol egy hétköznapi sétát is élvezetesebbé, szórakoztatóbbá tehetünk, ha a kommunikáció művészetét sikerül elsajátítanunk.

Figyelj csak, csupa olyan dolgot fogok mondani, ami egy átlagos hétköznapi sétán is előfordulhat, kivéve persze azt az esetet, amikor a kutya egyszercsak elkezd olaszul csevegni a pizzáról. De hát ki tudja, bármi elképzelhető ebben a világban, nem igaz?

Szóval képzeld el, hogy odakint van a fehér pokol, mindenhol jég és hó, a szél pedig olyan erős, hogy majdnem fújja a sapkádat. Te meg ott állsz, összerándulva, a sáros csizmában, a kezedben pedig egy pórázzal, aminek a végén ott van a te drága kutyusod, aki ugyanúgy néz rád, mint egy csecsemő, aki épp most látott először pingvint.

Ekkor jön az a rész, amit minden kutya-gazdi ismer: a bűvös szavak, amiket a kutya azonnal megért. Igen, a "ülj", "maradj" és a "jöjj" utasítások. Ezekkel ugyanis nem csak a kutyád viselkedését irányíthatod, de a hidegben is könnyebbé teheted a kommunikációt. A lényeg, hogy világosan, határozottan és türelmesen kommunikálj. Ne felejtsd el, hogy a szavak nem mindig azok, amiket mi gondolunk, hanem amiket a kutya ért belőlük.

És ha a végén még mindig nem értitek egymást, akkor nincs mit tenni, fel kell adni a reményt és be kell vallani, hogy a kutya nem képes megérteni a "MAGYARUL KÉREK" kérést. De ne aggódj, legalább próbáltad. A legfontosabb, hogy ne veszítsd el a humorérzékedet és ne feledkezz meg azokról a változatlanul szerethető pillanatokról, amikor a kutyád a hóban hancúrozik, miközben te csak állsz ott, és azon gondolkodsz, hogyan kommunikálhatsz vele hatékonyan. Szóval tudod mit? Úgy gondolom, az a legjobb, ha mindketten csak a saját nyelvünket beszéljük és élvezzük a téli sétákat.

 

A téli kutyasétáltatás komoly kihívásokkal járhat mind a gazdik, mind pedig a kutyák számára. Azonban, ha követjük a kutyasétáltatás tippeket, mint például a lábvédelem, a megfelelő öltözködés és az időjárás figyelembe vétele, ez könnyedén kezelhetővé válik. A tél kutyagondozásának egyik fontos része a megfelelő testhőmérséklet fenntartása, ezért nagyon fontos, hogy azt is figyelembe vegyük, miben sétáltatjuk kutyánkat. A kutyasétáltatás hóban azért lehet különösen nehéz, mert a hó és a jég könnyen okozhat fájdalmat és sérüléseket a kutyák lábában. A téli kutyatartás során mindig tartsuk szem előtt, hogy a hideg időjárás komoly stresszt okozhat a kutyánk számára, ezért mindig figyeljünk oda rájuk. Bízunk benne, hogy a cikkben található tippekkel képesek leszünk segíteni, hogy a téli séták a lehető legkellemesebbek legyenek mind a gazdi, mind pedig a kutya számára.