2024.01.12. Ennek így nincs értelme. Te se csináld!

2024.01.12. Ennek így nincs értelme. Te se csináld!
2010 magasságában történt meg az eset, amiből sokat tanultam (de nem csak én).
Egy egyszerű aktívszenes szűrőbetétet vásároltak, aminek a gyár által megadott kapacitás értéke 6000 liter. A vásárló viszont akkurátusan lemérte a mennyiséget, de csak a fele literszámot tudta megfelelően megtisztítani a szűrővel. Természetesen hívott is és előadta a problémát. Én köpni nyelni nem tudtam, mert részemről egyértelmű, hogy egész más megszűrni 6000 liter csapvizet, mint 6000 liter saras vizet (tehát eltérő minőségűt).

Víz-víz, nem? NEM! Egyszóval csalónak lettem titulálva, aki ki akar vele babrálni és most nagyon átvágtam.
Nem esett jól!

Na, azóta az eset óta óvatosabban kommunikálom (sőt már mindenki) a szűrőbetétek kapacitását. Ugyan az autóktól márt tudhatjuk, hogy a gyár által megadott kapacitás értékek (autók esetén üzemanyag fogyasztás) csupán egy illúziót kergetnek, ami a szomszéd macskát sem érdekli.
Gondolj csak bele, hogy mennyit fogyaszt az autód a vezetés stílusodtól, az útviszonyoktól, a forgalomtól, a keréknyomástól, az emelkedési szögtől (folytassam meg???) függően.
De mégsem mész vissza kereskedésbe, hogy jóval többet fogyaszt, mint a katalógusban megadott érték és kéred vissza a pénzed.

 

Elmélet és gyakorlat.

Elméletileg a vezetékes vízellátás kitűnő, de gyakorlatilag szinte nem issza senki, mert palackos/ballonos vizet vásárol, vagy jobb esetben otthon víztisztítója van. Személy szerint pont a gyakorlatiassága miatt imádom a víztisztítást!

 

Rendben, de mikor kell lecserélni a szűrőbetétet?

  • A víztisztítóban a szűrőbetétek élettartama és szűrési képessége függ a megszűrt víz mennyiségétől és a bemeneti víz minőségétől.
  • Optimális esetben minden évben egyszer kell lecserélni, de maximum másfél évig tolható ki egy csereperiódus, amennyiben nagyok kicsi a felhasználás mértéke (1 fő).
  • Összetettebb ozmózisos rendszerek esetében minden második cserénél érdemes a membránt is lecserélni.
  • A kiegészítő betéteket (visszasózó, pH növelő, biokerámia egység, stb…) igény függően kell cserélni, de érdemes ezeket is évente.

Én ezek szerint dolgozom és ajánlom a szűrőbetétek cseréjét. Ezek az optimális csereidőpontok ideális esetben. Ekkor még nem vettük számításba a vezetékes vízhálózaton történő problémákat és esetleges karbantartásokat, amik szintén befolyásolhatják a szűrőegységek élettartamát.

 

Ha nem így cseléd a szűrőbetéteket, akkor nem sok értelme van annak, hogy van víztisztítód!

Tartalomhoz tartozó címkék: hírlevél