Víztisztító berendezések, avagy a háztartási víztisztítás

Víztisztító berendezések, avagy a háztartási víztisztítás
Megszoktam már, hogy a víztisztító berendezésekkel kapcsolatban rengeteg ellen érv sorakozik fel a neten. Ezek többnyire óóókos emberektől és hozzáértőktől származik.  Már régóta érett bennem a gondolat, hogy keresek egy "hozzáértő oldalt" és azt el kezdem vesézgetni, de eddig tartott nekem megtalálni. Ez a bejegyzésem javarészt a vizinform.hu oldal tartalmaira fog épülni.
De mindezek előtt egy lássuk a legújabb rémhírt, ami annyira igaz és ésszerű (na meg logikus), mint az, hogy a fellógódott CD blokkolja a traffipaxot. (aki nagyon gyorsan akar menni, az DVD-t tegyen fel.)

A víztisztító berendezések visszafertőződnek baktériummal!

JUJ! Hogyan van ez? Hát hogyan lehet baktérium abban a nyamvadt víztisztítóval megtisztított vízben, hiszen pont azért van, hogy ne legyen!
Naná, hogy azért vásárolnak víztisztítót az emberek, mert jobb minőségű ivóvizet akarnak, mint ami bemegy. Mekkora blama lenne már, ha szerencsétlen víztisztító baktérium fokozó forrás lenne. Na ez biztosan nem tenne jót a víztisztító árus sarlatánoknak és mehetne mindenki vissza kapálni, vagy ahova akar.

 

Igen, a víztisztító berendezés vissza tud fertőződni, ezért nem árt az előírt szabályokat betartani ami a karbantartásra (szűrőcsere, fertőtlenítés), beszerelésre és üzemeltetésre vonatkozik. Ilyen esetekben az az eset jut eszembe, amikor az idős hölgy betette szerencsétlen macskáját a mikróba, mert meg akarta szárítani. A macska erre fel nem reagált jól, amit a gazdája pedig túlreagált és pert is nyert a végképpen szerencsétlen gyártó ellen. Úgy gondolom, hogy vannak bizonyos dolgok az életünkben, amit valóban nem mondanak, de evidensek. Ez a köznyelvben "józan paraszti ész"-ként van meghatározva, de most fussunk át azon, hogy mi az evidens egy víztisztító működtetésével kapcsolatosan. A példában még meg is nehezítem a dolgomat és a legösszetettebb víztisztítási rendszernél fogom ezt bemutatni, az ozmózis víztisztítóknál.

Ezek az evidens dolgok víztisztító berendezéseknél:

  1. Szűrőbetét és membrán cserélese előtt mosson kezet. Nem tesz jót egy víztisztító szűrőbetétnek sem az, ha egy zsíros kenyér megkenése után véletlenül belenyúlunk (vagy akármi szennyezett felülethez) és ez után ezzel a "fertőzött" kézzel szennyeztük a szűrőegységeket. Azokat, amik alaphangon 1 évig lesznek víz alatt. Naná, hogy rizikó ebben az esetben a baktériumok elszaporodása. Az az igazság, hogy a baktériumok viszonylag odafigyeltek az iskolában és pontosan tudják, hogy ebben az esetben bizony nekik "be kell indulniuk".
  2. Fertőtlenítés szerepe. Az ozmózis víztisztító berendezésekhez nem véletlenül ajánlják a fertőtlenítő oldatot. Nem azért mert a sarlatán víztisztítósok még több pénzt akarnak keresni, hanem azért, mert nem butaság, mi több, hasznos. Egy ilyen üvegcse 3 alakalomra is elég és részletes leírás is dukál mellé, ami bemutatja a fertőtlenítési folyamatot. (persze jobb helyeken)
  3. Figyeljünk a visszafertőződés minimalizálására. Ezek az ozmózis víztisztító berendezések saját kerámiabetétes csapteleppel vannak ellátva, ami azt jelenti, hogy a mosogatótálcán kap helyet egy másik csap. Visszafertőződés egyszerűen úgy is ki tud alakulni, hogy miközben a lecsós fazekat mosogatjuk, közben a csapba fröcskölődik a víz. Na ilyenkor van az, hogy ugye már tudjuk, hogy a baktériumok odafigyelnek és "beindulnak". Hasznos tehát mosogatás előtt elforgatni a víztisztító csaptelepét, úgy, hogy ne érintsük a bemeneti nyílást (de ez evidens).
  4. Tartsuk be a szűrőbetét cserére vonatkozó előírásokat. Na már megint pénzt akarnak ezek a víztisztítósok gondolhatnánk, de sajnos a kocsik sem mennek benzin nélkül. Ezen én is néha elképedek! Bizony nem azért kell szűrőbetétet cserélni abban a fránya víztisztítóban, mert abból akarja a sarlatán víztisztító árus megvenni a harmadik villáját, hanem azért, mert ez járul hozzá, hogy a víztisztító víztisztítóként működjön. Ha jobban belegondolunk a víztisztító berendezések javarészt szűrőbetétekből és az azokat határoló kiegészítőkből állnak. Ilyen a szűrőház, váz, vezetékek, stb...Tehát a víztisztítás a szűrőbetétek végzik, nem más. Hogy ezt már tudjuk, akkor azt is feltételezhetjük, hogy ezeknek a cseréje eléggé fontos egy víztisztító berendezés életébe, akármennyire is nem akarunk pénzt fizetni érte.

Tehát ezek a legalapabb szabályok amiket tudni illik a víztisztító berendezések üzemeltetéséről.
Ha még ezek után is fél a baktériumok elszaporodásától, akkor a csap elé szereljen UV lámpát, ami aztán végkép szétoszlatja szegény baktériumok "beindulásra" történő elhatározásait.

Az ozmózis víztisztító berendezések nem véletlenül rendelkeznek (általában) ÁNTSZ-OTH engedéllyel. Itt ugyan nem a szűrés minőségét vizsgálják, hanem csak azt, hogy a kimeneti víz nem rosszabb-e mint a bemeneti. Ezt nem 1 percig ellenőrzik, hanem hosszú napokig. Tehát nincs mese, amelyik víztisztítónak ilyen minősítése van, az a helyes üzemeltetés közben nem fertőződhet vissza baktériummal, mert akkor az ÁNTSZ-nél miért nem fertőződött. Megsúgom, hogy nem azért, mert a víztisztítósok megbeszélték a baktériumokkal, hogy most légyszi, de neeee....

A halálos klíma.

Csak egy kis gyors kitérés. Autót szinte már nem adnak el klíma nélkül és egyre több lakásban is látni valamilyen klíma berendezést. Részemről is nagy találmánynak tartom, mert rosszul viselem a meleget. Viszont van egy kis gond!

víztisztító
A klíma berendezésekben el tud szaporodni a légiós betegség baktériuma. SŐT, ennek a betegségnek 25%-os a halálozási mutatója. Ez azért érdekes, nem?
Mielőtt mindenki indulna a klímáját lecsavarozni és a klímás cégeket meglincselni, hogy hogyan árulhatnak egy ilyen veszélyforrást, amiért pláne még szép kis summát el is kérnek álljunk meg. Természetesen igaz, hogy nem is akármilyen baktérium, hanem halálos tud kialakulni a klimatizáló berendezésekben, de az is igaz, hogy ez nem szükségszerű, hiszen a klímás cégek nem véletlenül ajánlják fel karbantartási szolgáltatásukat minden évben. Tapasztalatból tudom, hogy ez sem két fillér, mert többe kerül mint egy szűrőbetét garnitúra, de ezzel nem szabad spórolni. Ugyanúgy nem szabad spórolni a víztisztító berendezések fertőtlenítésével és szűrőbetét cserélésével sem. Tehát ha már kiadtunk pénzt egy nyamvadt víztisztító berendezésre, akkor gondoskodjunk már arról, hogy helyesen működjön. Sajnos a víztisztítókan eléggé hálátlan a sora, mert nem nagyon vannak szem előtt (pláne a pult alá szerelhető modellek), ezért nem olyan fontosak, minthogy a kábel téve be legyen kötve, hiszen azt mindig nézzük. Feltételezem, hogy ha a TV-ről derülne ki, hogy valamilyen egészségügyi problémát okoz ha nem végzünk el rajta valamilyen megelőző karbantartást, akkor senki sem ágálna ellene, mert mindenki elvégezné a meghatározott folyamatot bármennyibe is kerülne. Nem a víztisztítós szól belőlem, csak érdekesnek tartom az ilyen párhuzamokat.
Halkan teszem hozzá, hogy a TV/Monitor -okról, már jó ideje tudhatjuk, hogy a látásunknak nem tesznek jót, de mégis használjuk őket egyre több ideig naponta. Még egy helyről sem hallottam, hogy ezért azonnal le kell szerelni a ezeket a berendezéseket, vagy, hogy mekkora átverés már ez a TV, mert a szemet károsíthatja. Ugye még Ön sem hallott ilyet?

Ezek aztán tényleg nem tesznek jót, de mindennap van szerencsénk hozzájuk.

A teljesség igénye nélkül és saját felkészületlenségem figyelemebe vételével ide írnék pár olyan tényezőt, ami nagyságrendekkel nagyobb egészségügyi kockázatot jelent, mint egy víztisztító:

  • Mobiltelefon. Már régóta tudjuk, hogy a mobilok hullámai rossz hatással vannak az emberi szervezetre, mégis folyamatosan a fejünkhöz szorítva beszélünk rajtuk egyre többet.
  • Élelmiszerek. Bizony, ez a legnagyobb rizikó. Az élelmiszerek hatalmas része agyon van tömve, átlag ember számára ismeretlen kiegészítőkkel (E), de mégis megveszik és megeszik. Itt még megjegyezném az élelmiszer biztonságot is. Bizonyára már Ön is látott a hírekben, olyan illegális húsüzemeket, ahol katasztrofális szint alatt volt az élelmiszer-biztonság. Megsúgom azt, hogy jó lesz reménykednünk, hogy a felterített káros üzemek száma eléri az 1%-ot. Valamint egy másik fontos dolog az, hogy ezek az üzemek megrendelésre dolognak, tehát ha ma lefülelték a húsüzemet, az nem azt jelenti, hogy holnap egy kereskedő nem ad le megrendelést újabb veszélyes élelmiszerre. Még sem halottam senki még vásárolgatás közben, hogy milyen átverés lehet már ez a hús, mert ki tudja, hogy honnan származik és reméljük, hogy minden ott dolgozó 100%-ban betartja a rá vonatkozó szabályokat. REMÉLJÜK!

Nem is kívánok több példát felsorolni. Gondolom már érzi, hogy sok minden azon múlik, hogy reméljük, hogy betartják a szabályokat és reméljük, hogy azt kapunk amiért fizetünk és reméljük...

 

A víztisztító értelmetlen pénzkidobás.

Minek víztisztítót venni, ha a vezetékes vízművek európai minőségű vezetékes vizet biztosít?
Ugye azért azt tudjuk, hogy a délalföldi régióban és egyes településeken azért ez még nem feltétlen állja meg a helyét. De az tény, hogy a vízművek tényleg jó munkát végez és ihatóvá teszi a vezetékes vizet. Ez azt jeleni, hogy a vezetékes vízhálózaton csordogáló víztől még nem haltak meg és nem lettek betegek sem tudomásunk szerint.

A vezetékes ivóvízzel nem az a víztisztító telepen végzett munka a probléma, hanem inkább az, hogy milyen plusz anyagokkal érik el a fertőtlenítését, valamint az, hogy hogyan szállítják hozzánk az ivóvizet.

  1. Ha vezetékes ivóvíz, akkor biztosak lehetünk benne, hogy tartalmaz klórt. Itt nem akarom ijesztgetni a kedves olvasót, hogy a klór gáz tulajdonképpen világháborús idegméreg, mert valóban fontos anyaga a fertőtlenítésnek. A fertőtlenítésnek fontos anyaga ugyan, de, hogy meg is igyuk, az már inkább kerülendő. Sajnos még is szükség van rá, mert ha nem lenne, akkor indulnának csak el a járványok a vezetékes vízhálózaton. Tehát alkalmazása sajnos szükséges a vízhálózaton. Utószűrővel viszont ezt a káros anyagot érdemes eltávolítani, mint ahogy a banán héját sem esszük meg. A banán esetében a héj védi a belső részt, fogyasztása pedig nem ajánlatos, mert össze van fogdosva és ki tudja, hogy ki és mi ért hozzá.
  2. A másik fő rizikó a vezetékes vízhálózat maga. Lehet akármilyen tisztaságú a központi víztisztító telepen tisztított ivóvíz, ha nem feltétlen steril csöveken érkezik hozzánk. A végeredmény már nem az lesz, ami a központi víztisztító telepen előállítanak. Hasonlatként a műtős orvost tudnám felhozni, aki egy alapos bemosakodás után kezet fog az újságárus fiúval. Mit keres egy újságárus a műtőben? Semmit, de a példa megállja a helyét. Szegény műtős orvosunknak be kell megint mosakodnia, akármilyen tisztára is mosta a kezét az előtt , mielőtt kezet fogott volna az újságossal. Esetünkben a második kézmosás az egy víztisztító berendezés, a újságos pedig a vezetékes vízhálózat. Az orvos pedig maga a víz.

Mint ezekből a példákból is látszik, a hétköznapokban rendelkezünk egyfajta evidens szemlélettel, amit nem árt a leggyakrabban használt élelmiszerünkre is átvinne. Ez az élelmiszer pedig a víz.

 

Az ásványvíz faktor

Asvanyviz-fogyasztasMint már tudjuk, hazánk vezetékes vízellátása európai színvonalú, akármit is jelentsen ez. Feltételezhetően fogyasztható, mert az is. A nagy kérdés az, hogy akkor miért vásárolnak palackos ásványvizet az emberek. Ilyen buták lennének? Miért vásárolnak az emberek olyat, ami a csapból is folyik. Mi több, miért cipelik és szennyezik PET palackokkal a környeztet, időt, pénzt és energiát nem kímélve drága embertársaink? Erre az értelmetlenségre nincsen válasz! Itt teszem hozzá, hogy talán ásványvizet iszunk, de biztos nem abból főzünk, tehát az ivó/főzővízről való gondoskodás nem 100%-os.

Számomra például az is érdekes, hogy az európai színvonalú vezetékes vízszolgáltató Főváros Vízművek ZRT., mi a fenét keres a Margitszigeti ásványvíz palackozásánál?! (itt a cikk). Teljesen érthetetlen és szerintem összeférhetetlen. De ez nem minden, most jön a csavar. Kapaszkodjon, mert ez rázós lehet. Vesézgessük ki a vizinform.hu információit. Erről az oldalról szemezgettem: http://vizinform.hu/oldal.php?page=9

Műanyag palackban könnyebben elszaporodhatnak a baktériumok.

Ezt nem én mondom, hanem egy vízügyi oldal. Itt vegyük már észre ennek a kijelentésnek a fontosságát. Az ásványvizekkel nem az a gond ugyanis, hogy értelmetlen pénzkidobás (talán ez is), a nagyobb baj ha már az egészségünkért aggódunk, hogy nem jelentenek megoldást. Illetve mint megboldogult édesapám mondta volna, "több a leves, mint a hús". Tehát több a veszteség mint az effektív haszon, ha egyáltalán van ilyen. A nagy gond tehát az, hogy sokkal több veszélyt jelent például a baktérium telepszám ügyében, mint bármelyik víztisztással kapcsolatos berendezés. Ha félünk a baciktól, akkor biztosan nem a PET palackos ásványvíz a legjobb megoldás.

asvanyviz_pet_palack

"A szénsav nélküli ásványvíznek nevezett palackos vizek sokkal gyorsabban romlanak meg, mint a szénsavtartalmúak. Ezért nagyméretű, másfél literes  szénsav nélküli palackokat lehetőleg ne vigyünk magunkkal utcai sétáink során a kánikulában!  Ezért csak kisebb kiszerelésűekkel, lehetőleg alacsony szénsavtartalmúakkal és az üzletben vagy otthon hűtött helyen tároltakkal induljunk útnak. Az üvegesek biztonságosabbak, mint a műanyag palackosak. Minden műanyag palackos vízre rá van írva az utasítás, hogy csak SZÁRAZ, HŰVÖS HELYEN TÁROLANDÓ! Csak bízhatunk benne, hogy az üzletekben, raktárakban hűvös helyen tárolják ezeket. Hiteles vizsgálatok bizonyítják, hogy a polcokról levett ásványvizek összetevői eltérnek a címkéken feltüntetett mértéktől, és bizony nem ritka a mikrobiológiai kifogásoltság sem."

HOPPÁ! Látott már ásványvizet nem megfelelően tárolni? Én igen! Ezt köszönhetem annak, hogy volt szerencsém a kereskedelemben és a vendéglátásban is kellő időt eltöltenem, hogy nem sok mindenen lepődjek meg. Elárulom, hogy az ásványvizek a legolcsóbb és legtöbb helyet foglaló termékek közé tartoznak főleg a nyári időszakban. Ilyenkor általában a boltok hátsó részén, nem hűvös és árnyékos helyen tárolják őket. Természetesen tisztelet a kivételnek, de cáfoljanak nyugodtan. Ide még hosszú oldalakt tudnék írni az ásványvizek valódi minőségéről és feleslegesen és kiugróan magas ásványi anyag tartalmáról, ami nem előnyös a szervezetnek, de maradjuk a víztisztító berendezéseknél.

 

Már boldog-boldogtalan víztisztító berendezést árul.

Vagy legalább is próbálkozik vele. Az manapság már nem nagy kunszt, hogy valaki csináljon egy webshop-pot és feltöltsön bele víztisztító berendezéseket. Némi online reklám megoldás és máris jönnek a vásárlók. Félreértés ne essék, az esetek nagy részében ilyennel lesz dolguk a víztisztítás iránt érdeklődőknek, ami nagy baj. Sajnos azért is tart ott ez az ágazat, mert sok olyan kontár cég is el kezdett foglalkozni vele, akinek nem kellet volna. Mi több, először csak ilyen cégektől lehetett nyomorult víztisztító berendezésekhez jutni.

Az idézett oldal is kitér arra, hogy csaló víztisztítós cégek házalnak és palizzák be az embereket. Ennek én sem örülök, mert nekik köszönhetik a tisztességes és hozzáértő kereskedők, hogy az ilyen szerencselovagokkal azonosítják őket, valamint az egész háztartási víztisztítást is. Ezektől a becsöngetős és lakásra kivonulós és vízmérést végző cégektől maximálisan elhatárolódom. Tehát ha Ön drágán vásárol meg valami valakitől, akkor ne arra a tárgyra legyen mérges, hanem maximum az eladóra/értékesítőre, valamint magára, hogy nem járta körül megfelelően a témát. Ez ugyanis korunkban pár perc.

Abban biztosan lehetünk, ha kijönnek a lakásra, akkor ott javarészt az üzletkötő mosolyát, ha "hálózatból" vásárolunk, akkor a jutalékokat kell javarészt kifizetnünk. Sajnos a pénz ilyen, nem termelődik magától és mindig az fizeti az egész folyamatot/értékesítési láncot, aki a végén kifizeti a terméket. Ez természetesen minden termékre is igaz. Tőlem is megkérdezték már, hogy miért csak ennyi nálunk egy víztisztító, amikor az üzletkötő tegnap négyszer ennyiért kínálta.
Talán azért, mert nem mosolygok olyan szépen mint az üzletkötő és 3 számítógép elött ülök álltalában papucsban és nem talpig nyakkendőben feszítek a kedves ügyfél lakásán. Ezt bizony valakinek ki kell fizetni és már tudjuk, hogy ki lesz az a szerencsés aki mindent fizethet.
Legyünk felkészültek, mert az üzletkötős cégeknél azonnal dönteni kell és már veszik is el az előleget. Ennek az azonnali döntési kényszernek gyanúsnak kellene lennie. Miért olyan fontos most azonnal dönteni, ha nem azért, hogy ne tudjon utánanézni a kedves vásárló?! Ha nagyon kimért akarok lenni, akkor az ilyen cégektől vásárolt víztisztító berendezések nem feltétlen a legjobb ár/érték arányról híresek! De ha Önnek mindennél többet jelent egy szép mosoly és ez magyarázatot ad a négyszeres árra, akkor ne késlekedjen, rendeljen ilyen helyről víztisztító berendezést.

 

Itt a zárszó, ami a víztisztítókat illeti!

Sokan már rossz kategóriába is helyezik a víztisztító berendezéseket, amikor egészségügyi és égésszegvédő termékként tekintenek rájuk. Vannak olyan kedves cégek, akik csodavárást is beleszőnek a történetbe, így keltve hiú ábrándokat és okozva hatalmas csalódásokat a kedves vásárlóknak.
Személy szerint tudok egy vásárlónkról, akik azért akarta visszavetetni velünk a már fél éve használt lúgosító vízionizátor berendezését, mert nem gyógyította meg a rákot. Ilyenkor tudok maximálisan felháborodni azokon a sarlatánokon, akik ilyen butaságokkal tömik szerencsétlen kétségbeesett emberek fejét. Aki nagyobb egészségügyi javulásra utal víztisztító berendezés használatakor, annak ne higgyenek. Azonnal meneküljenek onnan, mert biztos, hogy nem mondanak igazat Önnek.

De akkor minek kell víztisztító?

A víztisztító berendezés éppen olyan konyhai felszerelés mint a mikrohullámú sütő, vagy a mosogatógép. Komfortot biztosítanak, mint a vízöblítéses WC. Lehet, hogy bugyuta hasonlat, de ha jobban belegondol, akkor a háztartási berendezések jelentős része egyszerűen kiváltható lenne egy sokkal olcsóbb és kevésbé sok kérdést felvető alternatívára.

Ilyen például a mosogatógép. Víztisztító berendezések esetében rengeteg óóókos ötlet és még óóókosabb kifogás hangzik el, amik nagyon óóókosak és kétkedőek. A mosogatógép megjelenése előtt is megoldották valahogy az emberek a szennyes elmosogatását. Most meg vásárolják méregdrágán a mosogatógépeket. Érdekesség! Egy TV reklámban ütötte meg a fülemet ez: "most kevesebb káros anyaggal". Ez egy mosogatógépbe használatos kapszula reklámja volt. Na megint HOPPÁ pillanatom támadt. Mi az, hogy kevesebb káros anyaggal. Víztisztító berendezéseknél ha ilyet mondanánk, akkor a vásárlók és érdeklődők már rég kést nyomtak volna a nyakunkhoz. Egy olyan gépnél meg "benyelik" az emberek, aminek a használata abszolúte nem létkérdés egy háztartás életében, mert van "egészségesebb" és olcsóbb alternatívája is.
Természetesen nem a mosogatógép ellen ágálok, hanem csak szemléltetem, hogy mik a különbségek.

A háztartási víztisztító berendezések is nagy részben megkönnyítik az mindennapokat, valamint biztonságot és komfortot nyújtanak. Ja és mindezt úgy, hogy már egy alacsonyabb árú alternatívát kínálnak az elterjedt ásványvizeknél, amelyeket még nem kezdtek el széleskörűen kritizálni, de ez nem fog sokat váratni magára.

Tehát nem létezik csodavíz és a víztisztító berendezésekre sem kell csodaforrásként tekinteni, ahogy a szappanra sem, mégis gyakran csodákra képes :)

Tartalomhoz tartozó címkék: víztisztító blog