Webáruházunk optimális működéséhez cookie-kat használunk.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap > Hírlevelek >

2024.06.21. Szódakész és egyéb értelmetlen nyalánkságok.

Egy, csak céges vonalon tevékenykedő szaki mondta egyszer nekem, hogy
csak a szóda megy”.
Ő olyan vízautomaták üzemeltetésére szakosodott, ahol a tisztított víz mellett szóda készítésre is alkalmas volt a csapoló egység. Ez nem egy rossz dolog!
Engem is sokszor megkeresnek olyan igényekkel, hogy legyen egy nagyon jó minőségű tisztított víz, de még szódát is készítsen a berendezés.
Természetesen az sem árt, ha tanul a gyerekkel és el is mosogat, de a szóda készítés az a beugró lenne a vágyott víztisztító masinának

Erre vannak ajánlatok neves márkák esetében (pl.:GROHE, stb…) de nézzük csak meg, hogy ezek a háztartásokban használt szódakészítésre is alkalmas víztisztító berendezések mit is tudnak valójában.
Ugyan víztisztítónak vannak titulálva, de nem azok. Ilyenkor jutnak eszembe az iskolás éveim, amikor Haász tanár úr a szakmai órán piros tollal vésette bele a füzetünkbe (és azóta is belém van vésődve), hogy: „az erősítő nem erősít, csak úgy tesz mintha erősítene”. Ez a hangfrekvenciás erősítők esetén minden esetben így van, de nem akarlak ilyen száraz dolgokkal untatni.

A lényeg az, hogy ezek a szódakészítő víztisztító berendezések az esetek 95%-ban csupán vízadagolók, amik rendelkeznek általában hideg/meleg/szóda kimenetekkel. Tehát van kis tartályuk a hűtésnek, tudnak gyorsan fűteni és tudnak CO-t keverni a csapolandó vízhez.
A nagy trükk az egészben az, hogy ez elé a vízadagoló elé beteszek egy mechanikai/aktívszén előszűrőt és kész is van a világ legszuperebb víztisztítója, mert még szódát is tud készíteni.

Érdemes figyelni a következő kérdésekre:

- Ha kifogy a szénsav, akkor ki, mikor és mennyiért fogja kicserélni?

- Milyen minőségű vízszűrést kapunk?
  Megelégszünk-e csak a párezer forintos vízszűrést tudó egységgel egy ilyen
  szipi-szuper berendezés esetében?
  Általában itt az egyszerű vízszűrő egységek is megközelítik egy alap
  RO víztisztító berendezés árát, ami csak egy vízszűrő betét esetében ambiciózus

- Milyen további karbantartás és szervizelési teendők lesznek majd?
  Egy hűtő/fűtő egység folyamatos üzemben van. A vízhűtő tartály
  állandóan maximumra van járatva.
  A fűtőszál pedig el fog vízkövesedni egy idő után, mert a csak
  mechanikus/szenes egység benne hagyja a vízkövet.

- Mekkora a vételár?
   Itt gyakran találkozhatunk millió feletti vételárral is, de 5-600.000-felett kezdődnek,
   holott csak egy egyszerű előszűrő van a vízadagoló elé kötve.

 

Nem rossz, de…

Véleményem szerint az elgondolás nem rossz, de rengeteg műszaki kérdést vet fel, ami a hosszútávú és szervízmentes üzemeltetésre vonatkozik. A vételár iszonyatosan magas, pláne annak fényében, hogy milyen gyenge minőségű szűrt vizet kapunk csak. A speciális csapocskák nagyon esztétikusak (és újabb technikai rizikó), de nem azt csinálja, mint amit sugall. Azt hinnénk, hogy egy minden szennyeződést megszűrő hiper-szuper berendezést kapunk ezért az árért, de csupán egy hűtő/fűtő vízadagolót, ami még szódát is tud készíteni. A vízszűrési minőség pedig megragad egy csapra szerelhető víztisztító, vagy egy jobb képességű vízszűrő kancsó szintjén.

 

Azt tanácsolom az, hogy nem ez kell neked

- Ha meleg vizet akarsz, akkor melegítsd meg.

- Ha hideg vizet akarsz, akkor hűtsed le a hűtődben.

- Ha szódát akarsz, akkor vegyél otthonre egy kis szódagépet (SODASTREAM, vagy
   az ALDI/LIDL sajátmárkás termékei)

Egy víztisztítóval szemben (tehát azzal, aki nem csak úgy tesz mintha az lenne), az az ésszerű elvárásunk lehet, hogy a legtisztább minőségű vizet készítse a leghatékonyabban.